MEGALabák pro pozorování mravenců s LED osvětlením

Kód: MQFZL
1 505 Kč 1 254,17 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Gelové akvárium je určeno pro sledování a studium života mravenců přímo na vašem stole.

5

Detailní informace

Detailní popis produktu

Koncepce gelového laboratoře pro mravence a rostliny byla vyvinuta americkou agenturou NASA v programech průzkumu vesmíru, přičemž záměrem bylo přinést kolonii mravenců do vesmíru a tam studovat chování hmyzu v podmínkách s nulovou gravitací. Tento plán byl také proveden a to misí ST-107, jejímž cílem byly především vědecké biologické experimenty v mikrogravitaci. Let se 1. února 2003 skončil tragicky, když během pokusu o přistání zahynuli všichni sedm členové posádky. Video s gelovým laboratoři naleznete na stránkách NASA zde.

 
 
Balení obsahuje
  • Průhledné terárium 26 x 22 x 6cm s osvětlením 4 LED diod, které zabarvují gel do červena, zelena a modra
  • Ingredience pro výrobu gelové náplně (postup výroby je velmi jednoduchý)
  • Semínka rostlin
  • Lupu a dřevěnou tyčku
  • Český návod a úžasný studijní materiál, který z tebe udělá myrmekológa
1

A odkud mravenci

Na pomoc při tvém laboratorním pokusu je možné požádat mravenci, které běžně najdeš na zahradě, případně se vyskytují v některých domácnostech. Na sbírání mravenců doporučujeme doprovod dospělé osoby, gumové rukavice, lžičku a malou uzavíratelnou nádobu. Přesný návod jak nasadit 15-20 mravenců do jejich nového domova najdeš v návodu, který je součástí balení.

 

Spoznej je

Mravenci jsou jednou z nejúspěšnějších skupin hmyzu v živočišné říši. Mravenci jsou sociální hmyz, což znamená, že nežijí samotářský, ale v dobře organizovaných koloniích v postavených hnízdech, které nazýváme mraveniště. Společenství mravenců je jako jedna velká rodina, v níž má každý své úkoly. Do velké rodiny mravenců patří dělnice, trubci, a jedna nebo více královen. Dělnice se starají o vajíčka, larvy a kukly a také o královnu. Kromě toho sbírají semena květin, uhynulé živočichy a brání mraveniště před nepriateľom.Trúdy a královny jsou schopné rozmnožování a jsou zodpovědné za udržení mravenčí rodiny.

Je jich hodně

Podle odhadů se hmotnost všech mravenců na Zemi rovná součtu hmotností všech lidí.

Mnoho jedí

Za jeden den je celé mraveniště schopny zkonzumovat asi 1 kg hmyzu, zejména larev.

Jsou silní

Mravenci dokážou zvednout 50 násobek své hmotnosti. Pokud bychom se v síle chtěli vyrovnat mravenci, museli bychom zvednout najednou tři auta.

 

Lesní mraveniště jsou chráněny

Mravenci lesní plní v lese důležitou funkci. Svou činností zkvalitňují půdu a zvyšují její produktivitu, jsou i významným regulátorem škodlivého hmyzu.

Dělnice svými neustálými stavebními úpravami mraveniště přemisťují a promíchávají velká množství zeminy a organického materiálu a to i do značné hloubky pod povrchem. Tím přispívají ke zlepšení provzdušnění půdy, rozvoji půdní fauny a udržování příznivého vodního režimu v půdě, čímž zvyšují její úrodnost.

Stejně přenášením semen mnoha druhů rostlin napomáhají jejich dalšímu šíření, zvyšování stability porostů a rozvoji různorodosti lesa ...

Kromě toho zpestřují jídelníček pro ostatní živočichy, které se jimi živí nebo krmí svá mláďata. Jde hlavně o pěvce, obojživelnící a plazi, ale i pro medvědi, jezevci, lišky a podobně.

Jak dále

Smutnou pravdou je, že všechny mravenci (dělnice) bez královny po čase přestanou mít důvod budovat chodby v tvém mraveništi a uhynou. Existuje však skupina chovatelů, koníčkářů, která chová mravenci ve speciálních nádobách nazvaných formikáriá a v nich zkoušejí úspěšně vychovat kolonii is královnou. 

 
 
 
 
Chování mravenců je předmětem pozorování i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

 

Fascinující fakta o mravencích:

Malinký mozek mravence obsahuje okolo 250 000 mozkových buněk. S takovou výbavou se řadí k najrozumnejšiemu hmyzu.
Některé druhy mravenců jsou stěhovavé. Jsou neustále v pohybu a na jednom místě většinou vydrží pouze na krátkou chvíli, dokud nevyčerpají zdroj potravy. Pak si sbalí své potravinové zásoby, vajíčka, larvy, královnu a znovu vyrazí dál.
Mravenci jsou jediným hmyzem, které jsou schopny interaktivního učení. Vědci zaznamenali případy, kdy zásobovači vedly svých "studenty" k novému zdroji potravy. Následovníci získávali znalosti od svých vedoucích. Ti byli překvapivě citliví na tempo učení nováčků a byli schopni zpomalit výuku, pokud to jejich "studenti" potřebovali.

Více zajímavých faktů se dozvíš po otevření krabice.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Biologie
Co vas zajímá: Biologie
Doporučený věk: 14+, 15+, 16+
Možnost využití: Doma, Venku
Typ hry: Pokusy
Určeno pro: Chlapce, Dívku
Rozměry balení:
Doporučený věk: 14+
Jazyk návodu: Anglicky, česky, slovensky
Formát návodu: Brožura
Požadované baterie: Ne
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.