Mraveniště

Kód: 03550
Značka: Insect Lore
631 Kč 525,83 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Nauč se vše o mravencích a o tom, jak žijí v tvém novém mraveništi, zabezpečeném proti úniku.

5

Detailní informace

Detailní popis produktu

Seznam se s mravenci

Určeno pro mladé myrmekoĺogov od 6 let

Nauč se vše o mravencích a o tom, jak žijí v tvém novém mraveništi, zabezpečeném proti úniku. Mraveniště má fascinující vnitřní i vnější design, který ti umožní sledovat co mravenci právě dělají. Staň se myrmekológom (člověk, který studuje mravenci) a poznej tento úžasný hmyz, který žije na naší planetě již více než 100 milionů let.

A odkud mravenci

Musíš se vybrat do lesa. Do tvého nového mraveniště je nejvhodnější mravenec lesní, drobné mravenci, které najdeš na zahradě nebo někdy i v domácnostech, jsou zcela nevhodné.

Na sbírání mravenců doporučujeme doprovod dospělé osoby, gumové rukavice, lžičku a malou uzavíratelnou nádobu. Přesný návod jak nasadit 15-20 mravenců do jejich nového domova najdeš v návodu, který je součástí balení.

Balení obsahuje

  • mraveniště
  • speciální písek
  • tyčku
  • Český návod a soubor aktivit
 
 
 

Poznej je

Mravenci lesní obvykle najdeš u kmene velkého smrku s velkou spoustou jehličí a listů, která je ale jen střechou jejich domova. Vlastní mraveniště se široce rozvětvenými chodbami a komorami sahá téměř dva metry hluboko do zeme.Vytvorili ho usilovné dělnice.
Společenství mravenců je jako jedna velká rodina, v níž má každý své úkoly. Do velké rodiny mravenců patří dělnice, trubci, a jedna nebo více královen. Dělnice se starají o vajíčka, larvy a kukly a také o královnu. Kromě toho sbírají semena květin, uhynulé živočichy a brání mraveniště před nepriateľom.Trúdy a královny jsou schopné rozmnožování a jsou zodpovědné za udržení mravenčí rodiny.

 

Mravenčí královna bývá v nejspodnější komoře velkého mraveniště, odkud vyjde nahoru jednou v životě, ve slunném květnovém dni, kdy zatančí "svatební tanec", po páření shodí křídla a zase se ukryje hluboko do země a usilovně snáší vajíčka. Každé snesená vajíčko je sotva větší než zrnko písku a dělnice ho okamžitě odnesou na určené místo.

O deset dní z něj vyklouzne malá larva, která ještě nemá oči, tykadla a nožky. Je zcela bezmocná a starají se o ni a krmí ji dělnice. Když je dostatečně výkrmny, tak se zakuklí. Pro další vývin potřebuje hodně tepla. Proto ji její chůva vynese z hlubin mraveniště na vyšší patra. Když skončí klidné období zakuklená, začíná život mladého mravence. 

Je jich hodně 

Podle odhadů se hmotnost všech mravenců na Zemi rovná součtu hmotností všech jejích lidí.

Mnoho jedí
Za jeden den je celé mraveniště schopny zkonzumovat asi 1 kg hmyzu, zejména larev.

Jsou silní
Mravenci dokážou zvednout 50 násobek své hmotnosti. Pokud bychom se v síle chtěli vyrovnat mravenci, museli bychom zvednout najednou tři auta.

 

Mraveniště jsou chráněny

Mravenci lesní plní v lese důležitou funkci. Svou činností zkvalitňují půdu a zvyšují její produktivitu, jsou i významným regulátorem škodlivého hmyzu.

Dělnice svými neustálými stavebními úpravami mraveniště přemisťují a promíchávají velká množství zeminy a organického materiálu a to i do značné hloubky pod povrchem. Tím přispívají ke zlepšení provzdušnění půdy, rozvoji půdní fauny a udržování příznivého vodního režimu v půdě, čímž zvyšují její úrodnost. Stejně přenášením semen mnoha druhů rostlin napomáhají jejich dalšímu šíření, zvyšování stability porostů a rozvoji různorodosti lesa ...

Kromě toho zpestřují jídelníček pro ostatní živočichy, které se jimi živí nebo krmí svá mláďata. Jde hlavně o pěvce, obojživelníci a plazi, ale i pro medvědi, jezevci, lišky a podobně. 

Jak dále

Smutnou pravdou je, že všechny mravenci (dělnice) bez královny po čase přestanou mít důvod budovat chodby v tvém mraveništi a uhynou. Existuje však skupina chovatelů, koníčkářů, která chová mravenci ve speciálních nádobách nazvaných formikáriá a v nich zkoušejí úspěšně vychovat kolonii is královnou.

 

 
 
 

Doplňkové parametry

Kategorie: Biologie
Co vas zajímá: Biologie
Doporučený věk: 6+, 7+, 8+, 9+
Možnost využití: Doma, Venku
Typ hry: Pokusy
Určeno pro: Chlapce, Dívku
Rozměry balení:
Doporučený věk: 6+
Jazyk návodu: Anglicky, česky, slovensky
Formát návodu: Brožura
Požadované baterie: Ne
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.